Plodnosť žien s vekom prirodzene klesá. Jednou z hlavných príčin je dozrievanie čoraz menej kvalitných vajíčok, ktoré častejšie obsahujú chyby a poškodenia genetickej informácie. V prípade oplodnenia takéhoto vajíčka dochádza vo väčšine prípadov k spontánnemu potratu hneď na začiatku tehotenstva, v niektorých prípadoch však môže dôjsť aj narodeniu bábätka s genetickým ochorením ako je napríklad Downov syndróm.
Keďže zmrazené vajíčka nestarnú, je možné touto metódou uchovať kvalitné vajíčka aj do veku, kedy by sa tvorili už iba ojedinele, a tak zvýšiť šance na úspešné a zdravé tehotenstvo aj vo vyššom veku.
Každá žena by od svojho gynekológa mala vedieť základné informácie o svojej ovariálnej rezerve – zásobe vajíčok, ktorou disponuje. Zistiť sa dá jednoducho pomocou vyšetrenia Anti-Müllerovho hormónu (AMH) z krvi. Toto vyšetrenie vám vieme spraviť aj na našej klinike a je súčasťou nezáväznej úvodnej konzultácie, ktorú majú poistenci v slovenských zdravotných poisťovní zadarmo.
Práve informácia o ovariálnej rezerve by mala byť základom pri rozhodovaní o budúcom plánovaní rodiny – a to už v mladom veku. Nie vždy je všetko tak, ako by sme chceli. Niekedy nám život prinesie okolnosti, ktoré nás donútia odsunúť pôvodné plány – vrátane plánov na vlastnú rodinu – na neskôr či na neurčito. Prírode však nerozkážeme a tak sa nám ľahko môže stať, že v čase keď už budeme pripravení mať rodinu, vytúžene bábätko nepríde. Či už je dôvodom odloženia tehotenstva absencia vhodného partnera, kariérne príležitosti, ekonomické dôvody alebo čokoľvek iné, social freezing vám umožňuje poistiť voči neplodnosti a nestratiť šancu na vlastné dieťa.
Plodnosť začína postupne klesať už okolo tridsiatky, avšak výraznejší pokles nastáva až okolo 35. roku. Z toho dôvodu odporúčame ženám podstúpiť zmrazenie vajíčok (social freezing) ideálne pred 35. rokom, kedy je kvalita vajíčok zvyčajne ešte veľmi dobrá. Social freezing je možné absolvovať aj nad 35 rokov, avšak zvyšuje sa riziko, že podiel menej kvalitných vajíčok bude vyšší. Zároveň sa nám aj napriek stimulácií nemusí podariť získať optimálny počet vajíčok (10-15), takže u starších žien je vyššia pravdepodobnosť, že budú musieť podstúpiť social freezing viac krát.
Najvhodnejší čas nechať si zmraziť vajíčka je v mladom veku a pri plnom zdraví. Bohužiaľ väčšina žien začína social freezing zvažovať až keď majú po tridsiatke, prípadne im je diagnostikované ochorenie, ktoré má dopady na ich budúcu plodnosť. Pokiaľ máte na základe rodinnej anamnézy predispozíciu na takéto ochorenia alebo viete, že chcete mať deti neskôr, určite nestrácajte zbytočne čas a nenechajte sa zaskočiť tým, čo život prinesie.
Celý proces social freezingu sa dá zhrnúť do piatich jednoduchých krokov a od tehotenstva v budúcnosti vás bude deliť už iba posledný, šiesty krok. V prípade záujmu vám naši odborníci radi ktorýkoľvek z týchto krokov vysvetlia podrobnejšie na úvodnej konzultácii:
1. ÚVODNÁ KONZULTÁCIA
Stačí sa objednať pomocou kontaktného formulára na webe alebo telefonicky počas ordinačných hodín. Konzultácia je nezáväzná a pre poistencov aj bezplatná a jej súčasťou sú aj vyšetrenie krvi a gynekologické vyšetrenie.
2. STIMULAČNÝ PROTOKOL
Pokiaľ budú výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, lekár vám vypracuje individuálny stimulačný protokol a zdravotná sestra vám vysvetlí podávanie liekov.
3. HORMONÁLNA STIMULÁCIA
Stimulačné lieky si podávate sama v pohodlí domova po dobu 8 až 10 dní. Počas tejto doby absolvujete aspoň dve kontroly na klinike, na základe ktorých lekár vyhodnotí presný čas podania poslednej stimulačnej injekcie a čas kedy sa dostavíte na odber vajíčok.
4. ODBER VAJÍČOK
Vajíčka sa odoberajú cez pošvu špeciálnou ihlou za pomoci ultrazvuku. Keďže samotný vpich ihly môže byť nepríjemný a každý folikul s vajíčkom musí byť napichnutý samostatne, vykonáva sa odber vajíčok v krátkodobej celkovej anestézii. Po prebudení a 2 až 3 hodinovom oddychu na lôžku môžete ísť v sprievode domov.
5. MRAZENIE VAJÍČOK
Medzi tým po odbere vajíčok prebieha v laboratóriu samotný proces mrazenia. Využíva sa pritom metóda vitrifikácie – veľmi rýchleho zmrazenia za pomoci tekutého dusíka na teplotu -196°C. Vajíčka sú predtým ošetrené špeciálnym médiom a uložené do tzv. slamiek, aby bola zabezpečená najvyššia možná kvalita ich uchovávania.
6. ROZMRAZENIE VAJÍČOK A OPLODNENIE
Keď pre vás nadíde ten správny čas, stačí sa opäť iba objednať a na konzultácii s vami lekár naplánuje rozmrazenie vajíčok, ich oplodnenie partnerovými spermiami a následný transfer embrya.
Ako dlho môžem mať vajíčka zamrazené?
Vajíčka môžu byť zamrazené neobmedzene dlhý čas. Ideálne je ak sa využijú ešte v čase plodného obdobia života ženy. Kvalitu vajíčok však dĺžka ich zamrazenia neovplyvňuje.
Môžu sa vajíčka poškodiť?
Vzhľadom na to, že vajíčko tvorí len jedna bunka, proces rozmrazenia bez poškodenia prežije asi 75% zamrazených vajíčok. Vďaka neustálemu medicínskemu pokroku, toto percento narastá. Celosvetovo sa uvádza, že tento proces bez následkov prekoná až 75 % vajíčok. Toto percento neustále narastá vďaka skvalitňovaniu medicínskych postupov.
Budem musieť zostať na klinike po odbere vajíčok cez noc?
Celý proces, od prvej návštevy kliniky až po odber vajíčok, prebieha ambulantne. Po odbere vajíčok môžete kliniku opustiť zväčša za 2 až 3 hodiny, podľa odporúčania lekára.
Ako sa stimulácia a odber vajíčok vykonávajú?
Pred odberom vajíčok je nutné vaječníky tzv. stimulovať. Stimulácia sa vykonáva podľa plánu, ktorý vám pripraví lekár. Zahŕňa stimuláciu injekčným perom, ktorým si aplikujete stimulačný liek sama doma po dobu 8 až 10 dní. V priebehu stimulácie ambulantne vykonávame 2 až 3 ultrazvukové kontroly za účelom vyhodnotenia rastu vajíčok.
Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestéze v rámci jednodňovej chirurgie. Vajíčka sa odoberajú cez pošvu špeciálnou punkčnou ihlou pod ultrazvukovou kontrolou a trvá približne 10 až 15 minút. Po odbere vajíčok zostávate v pokoji na lôžku približne 2 až 3 hodiny.
Aké sú riziká spojené s mrazením vajíčok
Samotný proces mrazenia vajíčok nie je rizikový. Našou prioritou je, aby vajíčka na zamrazenie boli kvalitné, čo zvyšuje šancu na ich rozmrazenie v potrebnej kvalite.
Celý proces, ktorý podstúpite v súvislosti súvisí so zamrazením vajíčok, trvá približne 4 týždne, pričom benefit, ktorý získate je neporovnateľný s možným rizikom.