Služby

Social freezing - mrazenie vajíčok

Prečo mraziť vajíčka

Biologické hodiny ženy neoklamete, platí, že s pribúdajúcim vekom je funkčnosť vašich vaječníkov oslabená a ženy po tridsiatom piatom roku života majú nielen podstatne väčší problém otehotnieť a vynosiť dieťatko, ale zároveň je tu aj vyššia pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu. Riešením je mrazenie vajíčok v mladšom veku ženy, kedy sú vajíčka v najlepšej kvalite. Takýmto spôsobom si ich môžete u nás odložiť do budúcnosti. Keď nadíde ten správny čas, vajíčka vám rozmrazíme a vy použijete vaše najkvalitnejšie vajíčka k úspešnému otehotneniu.

Pre koho je mrazenie vajíčok

Dôvodov prečo si nechať zmraziť vajíčka v mladšom veku ženy je nespočetne veľa. Ste kariérne zameraná, profesionálna športovkyňa, alebo si len neviete predstaviť byť tehotná a mať rodinu v mladšom veku, nemáte správneho partnera, chystáte sa prekonať onkologickú liečbu alebo máte vyhasínajúcu funkciu vaječníkov? Nech už máte dôvod na neskoršie tehotenstvo akýkoľvek, nedovoľte aby vás biologické hodiny nútili do časového nátlaku a stresu.

Kedy je najvhodnejší čas

Biologické hodiny ženy neoklamete, platí, že s pribúdajúcim vekom je funkčnosť vašich vaječníkov oslabená a ženy po tridsiatom piatom roku života majú nielen podstatne väčší problém otehotnieť a vynosiť dieťatko, ale zároveň je tu aj vyššia pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu.

V minulosti ženy rodili v období okolo 25. roku života. Dnes sa táto hranica posunula v priemere o 10 rokov vyššie, s čím prichádzajú aj rôzne komplikácie spojené s otehotnením a samotným pôrodom. Preto ideálnou dobou na zmrazenie a uchovanie vajíčok je vek do 35-teho roku života ženy.

Ako prebieha odber a mrazenie vajíčok

1, VSTUPNÁ KONZULTÁCIA

Prvým krokom je objednať sa na vstupnú konzultáciu s lekárom a koordinátorkou, vysvetlíme Vám celý proces mrazenia vajíčok a spravíme vám úvodné vstupné vyšetrenia.

2, STIMULAČNÝ PROTOKOL

Pokiaľ všetky výsledky budú v poriadku, lekár Vám vypracuje stimulačný protokol na základe Vašich výsledkov a celý proces Vám znovu vysvetlí.

3, STIMULÁCIA

Koordinátorka Vás naučí aplikovať stimulačné lieky, ktoré si budete sama aplikovať po dobu približne 8-10 dní.

4, KONTROLNÝ ULTRAZVUK

Počas aplikácie stimulačných liekov (zvyčajne 7. deň) Vám bude vykonaný kontrolný ultrazvuk, ktorým skontrolujeme priebeh stimulácie. Lekár určí presný deň a čas odberu vajíčok a tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zaistí dozretie vajíčok.

5, POSLEDNÁ STIMULAČNÁ DÁVKA

Presne podľa plánu aplikujete poslednú stimulačnú dávku. Väčšinou v rozmedzí 34-36 hodín pred odberom vajíčok.

6, ODBER VAJÍČOK

Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Po odbere vajíčok zostáva žena v pokoji na lôžku približne 2-3 hodiny. Po prepustení z kliniky je potrebný doprovod, žena nesmie sama šoférovať a ani ísť hromadnou dopravou bez doprovodu.

7, ODBER VAJÍČOK

Po odbere nasleduje v embryologickom laboratóriu samotný proces mrazenia. Prebieha to metódou, ktorá sa volá vitrifikácia. Pri nej dochádza okamžite ku skokovému ochladeniu vajíčok na teplotu -196°C. Využívajú sa médiá obsahujúce vysoké dávky kryoprotektívnych látok, ktoré chránia vajíčka pred poškodením a sú  tak uchované do budúcnosti v najlepšom stave a kvalite.

8, MRAZENIE & OPLODNENIE

Keď pre Vás nadíde ten správny čas a rozhodnete sa byť tehotná, vajíčka sa rozmrazia a budú oplodnené partnerovými/manželovými spermiami v laboratóriu.

9, VZNIK EMBRYA

Vznikne embryo ktoré je na 5.deň vývoja vložené do maternice a tým sa začal proces tehotnosti.

Najčastejšie otázky

Ako dlho môžem mať vajíčka zamrazené?

Vajíčka môžu byť zamrazené neobmedzene dlhú dobu avšak je ideálne ak sa využijú ešte v čase plodného obdobia života ženy.  Kvalitu vajíčok však dĺžka ich zamrazenia neovplyvňuje.

Môžu sa vajíčka poškodiť?

Časť vajíčok, ktorá sa zamrazí nie je schopná bez poškodenia prežiť aj proces rozmrazenia, vzhľadom na to, že sa jedná o jednu jedinú bunku. Celosvetovo sa uvádza, že tento proces bez následkov prekoná až 75 % vajíčok. Toto percento neustále narastá vďaka skvalitňovaniu medicínskych postupov.

Budem musieť zostať na klinike po odbere vajíčok cez noc?

Celý proces, od prvej návštevy kliniky až po odber vajíčok, prebieha ambulantne. Po odbere vajíčok môžete kliniku opustiť zväčša za 2-3 hodiny, podľa odporúčania lekára.

Ako sa stimulácia a odber vajíčok vykonávajú?

Pred odberom vajíčok je nutné vaječníky tzv. stimulovať. Stimulácia sa vykonáva podľa plánu, ktorý Vám vytvorí lekár. Zahŕňa stimuláciu injekčným perom (veľmi podobným tomu, ktoré používajú diabetici k aplikácii inzulínu), ktorým si aplikujete stimulačný liek sama doma po dobu 8-10 dní. V priebehu stimulácie vykonávame 2-3 ultrazvukové ambulantné kontroly za účelom vyhodnotenia rastu vajíčok.

Samotný odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej anestézii. Odber sa vykonáva cez pošvu veľmi tenkou ihlou a trvá asi 10-15 minút.

Aké sú riziká spojené s mrazením vajíčok?

Samotný proces mrazenia nie je rizikový a jedinou našou prioritu je aby boli zamrazené kvalitné vajíčka a aby sme tak maximalizovali šance na ich rozmrazenie v budúcnosti, v ktorej ich využijete na oplodnenie a pôrod zdravého dieťaťa. Celý proces trvá necelé 2 týždne a teda vzhľadom na to, čo pacientke umožňuje je benefit a samotné riziko neporovnateľné.

Kontaktujte nás

Požiadať o spätné kontaktovanie
Požiadať o spätné kontaktovanie

Vyberte si kliniku