In vitro maturácia je metóda, ktorá umožňuje dozrievanie nezrelých vajíčok mimo tela ženy.
Základným rozdielom IVM od IVF je, že pri metóde IVM sa lieky potrebné na stimuláciu využívajú minimálne, v krátkom časovom období a v malých dávkach. Vajíčka, ktoré sa odoberajú z vaječníkov ženy, sú nezrelé. Dozrievanie prebieha v embryologických laboratóriách v špeciálnom roztoku, ktorý obsahuje všetky potrebné látky a hormóny pre správny vývoj vajíčok. Tento proces dozrievania trvá 24 až 48 hodín, následne sa umelo dozreté vajíčka oplodnia metódou ICSI.
Metóda IVM je určená hlavne pre ženy ktoré nemôžu podstúpiť plnohodnotnú hormonálnu stimuláciu vaječníkov, onkologické pacientky, ženy s cystami a so syndrómom polycystických vaječníkov.
Postup pri SOFT cykle je podobný ako pri klasickom IVF. Rozdiel oproti IVF je v tom, že pri SOFT cykle sa používajú nižšie dávky stimulačných liekov a doba trvania hormonálnej stimulácie je kratšia.
Po stimulácií nasleduje odber vajíčok, mimotelové oplodnenie v laboratóriu a následný embryotransfer. Tieto postupy sú rovnaké, ako pri IVF cykle.
SOFT cyklus je vhodný pre pacientky, ktoré odmietajú vyššie dávky hormónov pri klasickej stimulácii, u ktorých je zvýšené riziko vzniku hyperstimulačného syndrómu, prípadne u pacientiek, ktoré chcú mať oplodnený minimálny počet vajíčok.
Výhodou SOFT cyklu je minimalizácia rizika hyperstimulačného syndrómu, menšia záťaž pre pacientku z dôvodu aplikovania nižších dávok hormonálnych liekov a kratšej doby hormonálnej stimulácie. SOFT cyklus je finančne menej náročný ako klasický cyklus z dôvodu menšej spotreby liekov.
Postup pri natívnom cykle je podobný ako pri klasickom IVF. Rozdiel je v stimulácii pacientky. Pri natívnom cykle prebieha mimotelové oplodnenie bez hormonálnej stimulácie, pacientka si neaplikuje žiadne hormonálne lieky.
Lekár sleduje prirodzený cyklus pacientky, pri dozretí folikulu odoberie vajíčko. Počas zákroku je pacientka plne pri vedomí.
Nevýhodou natívneho cyklu je nižšia úspešnosť ako pri metódach s hormonálnou liečbou, vzhľadom na získanie len jedného vajíčka.
Mikrochirurgický odber spermií je jedna z metód asistovanej reprodukcie, používa sa pri liečení mužského faktoru sterility.
Mikrochirurgický odber spermií je metóda získania spermií z nadsemenníkov (MESA) a zo semenníkov (TESE). Spermie sa u muža získavajú operačným zákrokom v celkovej anestéze.
Pri operačnom zákroku je prítomný andrológ a embryológ, ktorí hneď po odobratí vzorky tkaniva zo semenníka a nadsemenníka, kontrolujú tkanivo na prítomnosť spermií. Po získaní spermií nasleduje mimotelové oplodnenie metódou ICSI a embryotransfer.
Metóda MESA/TESE je určená pre mužov, ktorí nemajú spermie v ejakuláte (azoospermia), ale zároveň je predpoklad ich tvorby a výskytu v semenníkoch.