Blog

Záhada klesajúcej mužskej plodnosti

Neplodnosť sa týka čoraz viac párov a zatiaľ čo v minulosti bola považovaná najmä za ženský problém, dnes to už zďaleka neplatí. Trend je voči mužom neúprosný a pri problémoch s plodnosťou si ukrajujú stále väčší podiel. Už teraz mierne predbehli ženy, keď mužský faktor zohráva úlohu v 40-55 % prípadov neplodnosti.

Plodnosť klesá v celosvetovom meradle a odhaduje sa, že až takmer 15 % párov má nejaký reprodukčný problém. O neplodnosti ako takej hovoríme pri sexuálne aktívnom páre, ktorý nepoužíva antikoncepciu a napriek tomu nie je schopný po šiestich mesiacoch až jednom roku otehotnieť.

Ako mužskú neplodnosť označujeme zníženú schopnosť oplodniť ženu, resp. vajíčko, ktoré sa bude vyvíjať v životaschopný plod. Nejde teda len o prípad úplnej absencie spermií, ale aj o ich funkčné poruchy, ako napríklad nedostatočnú pohyblivosť alebo morfologické poruchy, ako sú zdvojené hlavičky či bičíky. Vek je v tomto prípade nepriateľom aj u mužov, kedy s pribúdajúcimi rokmi pribúda aj počet spermií s poškodenou DNA, či zníženou pohyblivosťou. 

Príčin môže byť veľa

Vek však nie je jediným rizikovým faktorom. Okrem dobre známych, ako sú alkohol, fajčenie, či tesná spodná bielizeň si treba dávať pozor aj na vyhrievané sedadlá, notebooky položené v lone, ale dokonca aj tretiu kávičku či nadmernú cyklistiku. Vyhraté nemajú ani vegáni, keďže výskumy ukazujú, že vitamín B12, ktorý získavame najmä z mäsa a vajec, je pre kvalitu a počet spermií veľmi dôležitý.

Rizikové faktory mužskej neplodnosti

Okrem rizikových faktorov je častou príčinou neplodnosti aj zdravotný stav. Typickými príkladmi sú erektilná dysfunkcia, oneskorená ejakulácia, varikokéla (opuch žíl okolo semenníkov), semenníky ktoré nezostúpili do mieška alebo hormonálna nerovnováha. K neplodnosti môžu viesť aj zápalové ochorenia, zranenia, opakované infekcie, ale napríklad aj vlastný imunitný systém, ktorý vytvára protilátky, ktoré napádajú a ničia spermie. Menej známou je tzv. retrográdna ejakulácia, pri ktorej namiesto ejakulácie von z penisu dochádza k návratu ejakulátu do močovej sústavy a jeho vylúčení pri najbližšom močení.

Ďalšou kategóriou možných príčin sú lieky a drogy. Chemo a rádioterapia, lieky na reumatoidnú artritídu a ulceróznu kolitídu (sulfasalazín), lieky na vysoký krvný tlak (β-blokátory vápnikových kanálov), antidepresíva, anabolické steroidy, marihuana, kokaín a iné. 

Najnovšie poznatky za epidémiou neplodnosti

Americká vedkyňa Shanna Swan z Univerzity Mout Sinai v New Yorku upozorňuje, že už počas našich životov sa môže ľahko stať, že muži v bohatých krajinách bežne nebudú mať žiadne spermie. Za vinníka označuje aj tzv. endokrinné disruptory. Tieto zasahujú do funkcie hormónov v ľudskom organizme, predovšetkým estrogénu a testosterónu, ktoré zohrávajú v reprodukčnom zdraví kľúčovú úlohu. Prvými dobre známymi endokrinnými disruptormi boli pesticídy a herbicídy. 

Ďalšie endokrinné distuproty sme však dlhodobo podceňovali najmä preto, že v zanedbateľných množstvách ich považujeme za neškodné. Ide o látky, ktoré pridávame do plastov, na zabezpečenie ich pevnosti – bisfenol A, a pružnosti – ftaláty. Tieto látky nie sú pevnou súčasťou plastov a preto sa z nich neustále priebežne uvoľňujú do prostredia. Akoby to nestačilo, ftaláty sa bežne používajú aj v kozmetickom priemysle, napríklad v krémoch pre ich lepšie vstrebávanie. Tieto vedú telo k domnienke, že má viac testosterónu ako v skutočnosti, čo môže viesť až k zastaveniu jeho produkcie a s tým aj produkcie spermií. Bisfenol A na druhú stranu vplýva na mužské libido a môže vyvolať poruchy erekcie. 

Liečba mužskej neplodnosti

Vďaka modernej diagnostike vieme odhaliť takmer všetky príčiny neplodnosti. Pomôcť je tak možné až 95 % párom. Možností liečby je rovnako ako faktorov vplývajúcich na plodnosť veľa a preto je podľa nás v ISCARE dobrá diagnostika kľúčová. Aj pri ochoreniach, ktoré nemožno úplne vyliečiť je možné aspoň minimalizovať ich vplyv na plodnosť. Samotná liečba môže mať rôznu formu, od vitamínov na podporu tvorby spermií, cez lieky až po chirurgický zákrok alebo technológiu asistovanej reprodukcie (ART). Pozitívne je, že pre oplodnenie ženského vajíčka (oocytu) je  potrebná jedna zdravá spermia. 

Liečba neplodnosti

Keď aj najpriek všetkým vyšetreniam a diagnostike nie je jasná príčina hovoríme o tzv. idiopatických poruchách plodnosti. V takomto prípade sa využíva empirická (pomocná) liečba, ktorá môže, ale aj nemusí byť účinná. Takáto liečba môže zahŕňať napríklad podávanie antioxidantov (inozitol, vitamíny E a C, zinok, L-karnitín, acetylcysteín) alebo látok upravujúcich hladiny hormónov.

Zdravá životospráva je pre dobré výsledky spermiogramu dôležitá a aj preto sme urobili tento zoznam látok a vitamínov spolu s ich vplyvmi na mužskú plodnosť: 

 • Kyselina listová – zvyšuje počet spermií
 • Selén – jeho nedostatok znižuje pohyblivosť spermií a ich kvalitu; ničí voľné radikály
 • Zinok – podporuje tvorbu spermií a ich kvalitu; jeho nedostatok môže spôsobiť zníženú hladinu testosterónu
 • Rybí olej – omega–3 mastné kyseliny podporujú správne prekrvenie genitálií, podporujú produkciu spermií, ich správnu funkciu a kvalitu 
 • L – karnitín – má kľúčovú úlohu v správnom dozrievaní a funkcií spermií
 • Koenzým Q10 –  podporuje tvorbu, pohyblivosť a funkciu spermií; je obzvlášť dôležitý u mužov nad 40 rokov, u ktorých jeho zásoba prirodzene klesá
 • Vitamín B8 (Inozitol) – má vplyv na produkciu, počet a pohyblivosť spermií
 • Vitamín B12 – jeho nedostatok môže spôsobiť pokles počtu a zníženie pohyblivosti spermií
 • Vitamín E – jeden z kľúčových vitamínov pre správny vývoj spermií, zvyšuje pohyblivosť spermií a zlepšuje ich schopnosť preniknúť obalom oocytu 
 • Chróm – jeho nedostatok spôsobuje neplodnosť alebo znížený počet spermií
 • Koreň ženšenu – má silné regeneračné a povzbudzujúce účinky, podporuje potenciu a plodnosť

Prevencia ako základ 

Pri každom ochorení je najlepším postupom prevencia a pri mužskej neplodnosti tomu nie je inak. Okrem minimalizovania negatívnych vplyvov a rizikových faktorov spočíva dobrá prevencia aj v preventívnych prehliadkach. Tie nám umožňujú poznať aktuálny stav nášho zdravia a podniknúť cielené kroky na jeho zlepšenie alebo aspoň zastavenie ďalšieho zhoršovania. A presne to je podstatou prekoncepčných vyšetrení, ktoré na našich klinikách ponúkame. Od úplne základného vyšetrenia akým je Spermiogram, cez jeho nadstavbu – Prekoncepčnú starostlivosť, až po komplexnejšie akým je Vyšetrenie DNA fragmentácie, či SpermPack. Podrobnejšie informácie o všetkých nájdete tu. Poistenci zdravotnej poisťovne Union majú u nás dlhodobo vyšetrenie SpermPack prvýkrát iba za 100 €.

Návšteva odborníkov na klinike asistovanej reprodukcie sa odporúča každému páru, ktorý ani po roku snahy nedokázal otehotnieť, avšak lepšie ako zbytočne stratiť jeden rok, je už dopredu si zistiť úroveň svojho reprodukčného zdravia. S pribúdajúcim vekom sa šanca otehotnieť, ako aj kvalita pohlavných buniek znižujú, pričom ani asistovaná reprodukcia nezaručuje okamžitý úspech a často je potrebných viacero pokusov. Tie si takisto vyžadujú svoj čas na prípravu aj realizáciu. Aj vplyv výživových doplnkov na spermie sa plne prejaví až po 3 mesiacoch, čo je približná doba zrenia spermií.

Tento článok bol napísaný v spolupráci s našou Andrologičkou Kristínou Sedlákovou

COVID-19 INFO