Blog

Vplyv veku na plodnosť žien

Neplodnosť trápi stále väčšie množstvo párov, pričom jednou z príčin je aj odkladanie tehotenstva do vyššieho veku. Vek je totiž jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich plodnosť, a to najmä u žien. Mnohé ženy automaticky plánujú deti až po tridsiatom roku, neuvedomujúc si riziká, ktoré takéto rozhodnutie so sebou prináša. Aj preto sme sa rozhodli rozšíriť povedomie o tejto téme.

Počet vajíčok, ktorými žena disponuje klesá už od narodenia. Z približne jedného až dvoch miliónov vajíčok zostane do puberty už iba štvrtina. Do ovulácie sa však dostane len okolo 400 z nich. Od tridsiateho roku veku začína kvalita produkovaných vajíčok postupne klesať. Po 35. roku je tento pokles už oveľa výraznejší a šanca počať zdravé bábätko prirodzeným spôsobom sa začína prudko znižovať.

So zvyšujúcim sa vekom sa totižto zvyšuje pravdepodobnosť, že vajíčko bude obsahovať abnormálnu DNA – teda nejakú formu genetickej poruchy, ktorá vo väčšine prípadov zabráni tehotenstvu. Klasické vajíčko obsahuje 23 chromozómov a v prípade oplodnenia zdravou spermiou môže vzniknúť tzv. euploidné embryo so 46 chromozómami. U starších žien je vyšší podiel tzv. aneuploidných vajíčok – teda takých, ktoré majú viac alebo menej ako 23 chromozómov. U žien nad 43 rokov je to až približne 90%.

Embryo z takéhoto vajíčka sa po oplodnení zväčša prestane vyvíjať hneď v počiatočných štádiách a dochádza k včasnému spontánnemu alebo zamĺknutému potratu a len málokedy dochádza k pôrodu bábätka. Väčšina aneuploidných embryí má viac – teda 47 chromozómov. Až 35 % spontánnych potratov má na svedomí práve trizómia, zatiaľ čo zo všetkých živonarodených detí je len 0,3 % tých s trizómiou. Takéto deti trpia genetickou poruchou – najčastejšie ide o Downov alebo Edwardsov syndróm.

Vedecké štúdie jasne ukazujú, že s rastúcim vekom sa zvyšuje aj riziko počatia bábätka s chromozomálnou abnormalitou. Zatiaľ čo u ženy okolo 25 rokov je pravdepodobnosť výskytu plodu s downovým syndrómom asi 1:1340, v 32. rokoch sa pravdepodobnosť zdvojnásobí (1:695). V 35. roku je to už 1:350 a v 40. dokonca už 1:85. Podobné je to aj s výskytom ostatných dvoch spomínaných trizómií.

Nie je to len o vajíčkach

Zdravá žena s pravidelným cyklom, ktorá je mladšia ako 30 rokov má každý mesiac asi 20% šancu otehotnieť. Aj preto o problémoch v tomto veku s plodnosťou hovoríme až po jednom roku neúspešného snaženia. Do tejto doby sa podarí otehotnieť vyše 80% párov. Pri ženách po štyridsiatke je šanca otehotnieť pri každom cykle už iba okolo 5 %. Okrem kvality vajíčok sú za znižujúcou sa pravdepodobnosťou otehotnenia aj ďalšie faktory súvisiace s vekom. Ide o rôzne patológie maternice (myómy, polypy), vaječníkov (cysty, endometrióza) a tiež sa zvyšuje podiel rôznych endokrinologických porúch, ako sú ochorenia štítnej žľazy.

S rastúcim vekom ženy rastie aj riziko výskytu komplikácií počas tehotenstva. Tieto predstavujú riziko ako pre matku, tak aj pre plod. U žien nad 35 rokov zaznamenávame vyšší výskyt preeklampsie, tehotenskej cukrovky či vyššie riziko operačného pôrodu. Z pohľadu plodu nestúpa u žien nad 40 rokov iba výskyt vrodených vývojových vád, resp. chromozomálnych abnormalít, ale tiež sa zvyšuje počet predčasných pôrodov a bábätiek s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Asistovaná reprodukcia

Mnohé páry vnímajú návštevu kliniky asistovanej reprodukcie ako poslednú možnosť a spájajú si ju hlavne s mimotelovým oplodnením (IVF). Často sa snažia o prirodzené počatie aj niekoľko rokov, kým vyhľadajú odbornú pomoc. Neuvedomujú si pritom, akú dôležitú úlohu zohráva pri ich problémoch s otehotnením čas. Zatiaľ čo na začiatku by mohol postačovať jednoduchý chirurgický zákrok, zmena životného štýlu či jednoduchšie formy asistovanej reprodukcie ako je inseminácia (IUI), so zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že jediným riešením bude práve IVF. Avšak ani to nie je zárukou úspechu.

Návštevu kliniky preto netreba zbytočne odkladať a pri pároch, kde má žena nad 35 rokov je vhodné navštíviť kliniku už po pol roku neúspešného snaženia. Pokiaľ má žena nad 40 rokov a chcela by otehotnieť, mala by navštíviť kliniku ihneď. Úplne prvým krokom na našich klinikách ISCARE je totižto diagnostika, na ktorú kladieme veľký dôraz. Na niektoré vyšetrenia možno pritom hľadieť aj ako na formu prevencie a sú vhodné aj pre mladé páry či jednotlivcov, ktorí iba plánujú založenie rodiny, a to nielen v bezprostrednej budúcnosti. Nielen, že sa môžete dozvedieť informácie o svojom reprodukčnom zdraví, čo vám pomôže lepšie si plánovať založenie rodiny, ale v prípade odhalenia problémov či prekážok v plodnosti, vieme začať s ich liečbou ihneď. Nemusíte tak strácať čas, ktorý je pri plodnosti tak drahocenný.

Tento článok bol napísaný v spolupráci s našim Vedúcim lekárom kliniky ISCARE Martin Doc. MUDr. Stanislavom Tomášom, PhD.

Filtre a tagy

COVID-19 INFO