Blog

Poruchy plodnosti sa týkajú žien aj mužov

Prevencia úzko súvisí s edukáciou pacientov. Aj preto sa ISCARE zapojil do projektu Venované ženám, v rámci ktorého naša pani doktorka Viera Belušáková porozprávala základné informácie o neplodnosti, ktoré by mala poznať (nielen) každá žena. Či už ide o prevenciu, príčiny ale aj liečbu.

Neplodnosť sa stáva čím ďalej rozšírenejším problémom súčasnosti. Existuje v tejto oblasti nejaká forma prevencie?

Áno, WHO odhaduje, že medzi rokmi 1960 až 2018 klesla celková plodnosť celosvetovo takmer o polovicu. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či sa táto problematika týka aj mňa, je práve prevencia. Každoročná gynekologická preventívna prehliadka zahŕňajúca ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov a maternice je základom. Nadstavbou by potom mala byť prekoncepčná starostlivosť, ktorú ponúkame aj u nás na klinike. Je určená párom, ale aj jednotlivcom, ktorí chcú poznať stav svojho reprodukčného zdravia ešte pred tým, ako sa o dieťa pokúšajú. Na základe jednoduchých vyšetrení, ako je spermiogram a analýza hormonálneho profilu, nasleduje konzultácia postupu pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov.

Kedy by mal pár navštíviť centrum asistovanej reprodukcie (CAR) a ako prebieha vstupné vyšetrenie?

Ak gynekológ zhodnotí, že je všetko v poriadku, no aj napriek tomu žena neotehotnie do jedného roka, je na mieste kontaktovať CAR. U ženy staršej ako 35 rokov nie je vhodné čakať viac ako 6 mesiacov. Konzultáciu na klinike odporúčam aj ženám, ktoré majú rôzne gynekologické ťažkosti ako nepravidelný menštruačný cyklus, bolestivú menzes, endometriózu, podstúpili v minulosti operáciu na vaječníkoch alebo maternici, sú v starostlivosti endokrinológa či prekonali onkologické ochorenie. Vstupné vyšetrenie začína anamnézou páru cielenou na poruchy plodnosti a ich rizikové faktory, vyšetrenie krvi oboch partnerov, u ženy ultrazvukové vyšetrenie maternice a vaječníkov a u mužov analýza spermiogramu.

Aké sú najčastejšie poruchy plodnosti?

Poruchy plodnosti sa týkajú žien aj mužov v približne rovnakom pomere. U mužov ide najčastejšie o poruchu v transporte spermií alebo ich produkcie, čo sa prejaví v zníženom počte, pohyblivosti či funkčnosti. U žien je to o čosi pestrejšie. Porucha môže nastať v procese ovulácie, teda uvoľnenia vajíčka z vaječníka, v procese samotného oplodnenia, alebo v procese uhniezdenia zárodku (embrya) v maternici. Medzi veľmi časté príčiny patrí syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, nepriechodnosť vajíčkovodov či ovariálna insuficiencia.

Akým spôsobom prebieha samotná liečba?

U nás v ISCARE sa snažíme ísť od najprirodzenejšej metódy počatia k tým komplikovanejším. Všetko však závisí od výsledkov vyšetrení. V jednoduchých prípadoch postačí správne načasovanie pohlavného styku, pri neúspechu sa prechádza k tzv. inseminácii. V indikovaných prípadoch prechádzame priamo k metódam IVF, ktoré zahŕňajú hormonálnu stimuláciu vaječníkov, operačný odber vajíčok, spojenie spermie a vajíčka mimo tela a vloženie embrya do maternice. Veľmi dôležité je aj kedy pacienti prídu – či liečbu príliš dlho neodkladali, prípadne akí majú vek.

S vekom a časom súvisí aj tzv. Social freezing. O čo presnejšie ide?

Program Social freezing je určený ženám, ktoré si želajú „zastaviť čas“ (úsmev), teda teraz si tehotenstvo neželajú, ale rady by si uchovali vajíčka na neskôr. Tento proces zahŕňa hormonálnu stimuláciu vaječníkov, rovnako ako pri metóde IVF. Po odobratí však vajíčka neoplodňujeme, ale zamrazíme. Ideálne je, ak sa tak stane do 35. roku života. Rozmrazia a oplodnia sa, až keď si ich žena želá použiť. Mrazenie vajíčok, ale aj spermií, jednoznačne odporúčame aj pred onkologickou liečbou.

Pokiaľ vás zaujímajú aj ďalšie témy z oblasti zdravia, určite by ste mali zavítať aj na stránku projektu Venované ženám, kde nájdete množstvo zaujímavých tém.

COVID-19 INFO