Blog

Podcast Sexuálna výchova s doktorkou Grossovou

Známa dvojica Miška a Vala z podcastu Sexuálna výchova sa nedávno rozhodli natočiť diel o problematike neplodnosti. A akého lepšieho hosťa si na takúto tému pozvať, ako hlavného medicínskeho pracovníka najdlhšie pôsobiacej kliniky reprodukčnej medicíny na Slovenku - doktorku Michaelu Grossovú? Pani doktorka tak mala možnosť s moderátorskou dvojicou prejsť pestrú paletu tém súvisiacich s problematikou plodnosti. Ich diskusiu si môžete vypočuť v 62. epizóde podcastu.

Link priamo na podcastovú epiodu nájdete na konci článku.

Hneď na úvod vysvetlila doktorka Grossová pojem Social Freezing – plánované zmrazenie vlastných vajíčok pre neskoršie použitie, vďaka čomu si ženy môžu uchovať kvalitu vajíčok z mladšieho veku aj na neskôr, či už kvôli tomu,  že tehotenstvo by radi odložili na neskôr, alebo preto, že nemajú partnera. Žena bez partnera totižto na Slovensku nemôže podstúpiť asistovanú reprodukciu. Prečo je to tak, ako aj aký je rozdiel medzi Social a Medical Freezingom, či aký častý je tento zákrok si môžete vypočuť od doktorky Grossovej priamo v podcaste.

Miška a Vala radi zapájajú do svojich podcastov aj svoje publikum, a preto nemohla chýbať ani anketa medzi poslucháčmi, z ktorej vyplynulo, že až 86 % sa už niekedy zamyslelo nad svojou plodnosťou, ale iba 5 % bolo niekedy na vyšetrení plodnosti. Pacienti majú na klinikách ISCARE možnosť podstúpiť tzv. prekomcepčné vyšetrenie, ktoré im poskytne informácie o aktuálnom stave ich plodnosti a pomôže im v plánovaní a rozhodnutiach, ktoré s tým súvisia.

Hoci je u žien viacero aspektov, ktoré môžu viesť k neplodnosti, najdôležitejším faktorom je práve kvalita a zásoba vajíčok. Pretože zatiaľ čo mnohé prekážky v plodnosti dokážeme liečiť, či liečbou obísť a umožniť tak dosiahnuť zdravé tehotenstvo, v prípade vyčerpanej rezervy či zlej kvality vajíčok dochádza k nutnosti použiť vajíčka od darkyne. Pokles kvality vajíčok je pritom postupný. Po 40. roku je však šanca dosiahnuť spontánne zdravé tehotenstvo len približne 5 %. Neplodnosť neobchádza ani mužov, čo nás priviedlo k problematike klesajúcej koncentrácie spermií a celkovo klesajúcej plodnosti medzi mužmi. Čo k nej môže viesť, ale aj výsledky ankety medzi mužskými poslucháčmi napríklad o tom, aké preventívne opatrenia proti neplodnosti robia oni, to všetko si môžete vypočuť v podcaste.

Medzi témami nechýbali ani polycystické vaječníky, čo je vlastne hormonálna porucha, ktorá spôsobuje absenciu ovulácie. Hoci toto ochorenie nie je možné trvalo vyliečiť, v rámci liečby neplodnosti vieme pomôcť s úpravou hladín hormónov a dospieť tak k ovulácii. S témou hormónov súvisí aj antikoncepcia, kde pani doktorka vysvetlila, čo je pravdy na tom, že antikoncepcia môže viesť k neplodnosti alebo naopak, že plodnosť predlžuje. Je pravda, že ženy, ktoré berú hormonálnu antikoncepciu neovulujú, a preto im neodbúda množstvo vajíčok. Nič to však nemení na tom, že kvalita vajíčok s vekom klesá a tým aj šanca počať zdravé bábätko. Na druhú stranu, po vysadení antikoncepcie môže dôjsť k dočasnému vychýleniu menštruačného cyklu. V prípade dlhodobého užívania antikoncepcie sa to môže prejaviť napríklad aj niekoľko mesačnou absenciou menštruácie, ale aj dozretím viacerých vajíčok naraz. A hoci samotná antikoncepcia nedokáže spôsobiť problémy s plodnosťou, dokáže ich veľmi dobre maskovať, najmä v prípadoch, keď ju žena začne brať v pomerne mladom veku. Problémy, ktoré by sa inak prejavili napríklad nepravidelnou menštruáciou, tak zostanú skryté a prejavia sa až po vysadení antikoncepcie. To mnohých vedie k mylnej predstave, že za problémami je práve samotná antikoncepcia.

Veľký vplyv na schopnosť otehotnieť dokáže mať aj stres, o čom svedčia nie len skúsenosti doktorky Grossovej, ale aj poslucháčov. Tí celý podcast zaujímavo spestrili práve svojimi otázkami, skúsenosťami či názormi. V celom podcaste tak zaznie aj veľa zaujímavých vstupov z ich strany, na ktoré pani doktorka následne reaguje. Okrem toho vysvetlí celý priebeh liečby formou IVF, či priblíži prípady, kedy ženy nemajú vlastné vajíčka, či už kvôli vyčerpanej rezerve alebo z dôvodu liečby či operácie. V takýchto prípadoch zohrávajú kľúčovú úlohu darkyne vajíčok, vďaka ktorým môžu aj takéto ženy zažiť úspešné a zdravé tehotenstvo a porodiť bábätko.

Diskusia sa dotkla aj veľmi aktuálnej témy intolerancií a ich vplyvu na plodnosť, ako aj autoimunitných problémov, kedy dochádza k vzniku protilátok proti spermiám či vajíčkam. Napríklad v prípade, ak žena tvorí protilátky proti spermiám, tieto sa naviažu na hlavičku spermie, čím obmedzujú jej pohyblivosť, ako aj schopnosť preniknúť obalom vajíčka. Protilátky proti vlastným spermiám však môže tvoriť aj muž, rovnako tak žena proti vlastným vajíčkam.

V 62. dieli podcastu Sexuálna výchova s názvom Kedy je ten správny čas na vyšetrenie plodnosti? však toho zaznelo ešte viac, a preto je najlepšie si ho vypočuť. Spraviť tak môžete na rôznych podcastových aplikáciách ako je Spotify, PodbeanGoogle podcastyApple podcasty ale aj mnohých iných.

COVID-19 INFO