Blog

Očkovanie proti COVID-19 pri plánovaní tehotenstva

Naši doktori sa pravidelne stretávajú s otázkami pacientov obávajúcich sa možného negatívneho vplyvu očkovania proti COVID-19 na ich šance počať bábätko. Keďže samotný vírus, ako aj očkovanie proti nemu tu sú už nejakú dobu, je k dispozícii dostatok dát, o ktoré môžete oprieť vaše rozhodnutie.

Každý z nás už počul alebo si na internete prečítal teóriu o tom, že vakcína proti COVID-19 môže spôsobiť neplodnosť. Mnoho párov, ktoré sa pokúšajú o počatie bábätka preto očkovanie odkladá alebo rovno odmieta. Dobrou správou je, že túto teóriu môžeme označiť za čisto konšpiračnú. Už to budú dva roky, čo žijeme s koronavírusom a jeden rok, čo naň máme vakcínu. Od začiatku sú, ako vírus, tak aj vakcína, v hľadáčiku expertov z rôznych oborov, vrátane reprodukčnej medicíny. Vďaka tomu už prebehlo množstvo štúdií, ktoré poskytujú každému lekárovi, ale aj pacientovi dobrý základ na vytvorenie vlastného názoru a následného informovaného rozhodnutia.

Časť z výsledkov týchto štúdii bola prezentovaná aj na tohtoročnom medzinárodnom kongrese ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), kde nechýbali ani naši doktori. Odborné závery a odporúčania, ktoré vzišli z tejto konferencie a ktorými sa riadime aj my, vychádzali z viacerých štúdií, ktoré spolu sledovali až 35 691 tehotných žien.

Pokladáme za dôležité, aby sa tieto informácie a fakty dostali aj k našim pacientom a preto vám prinášame zhrnutie doterajšieho vedeckého poznania.

Vplyv očkovania

Pre páry, ktoré sa snažia otehotnieť máme dobrú správu. Výskumníci sa pozreli na možný vplyv očkovania na plodnosť a výsledkom je, že neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by naznačoval negatívne dopady. Naopak, štúdie ukazujú, že očkovanie nemá žiaden vplyv na plodnosť. U žien neboli zaznamenané žiadne zmeny v ukazovateľoch ovariálnej kvality a u mužov neboli zaznamenané žiadne zmeny v množstve, koncentrácii a pohyblivosti spermií pred a po očkovaní. Taktiež sa nepreukázal rozdiel v úspešnosti vkladov embryí pri IVF transferoch, či zvýšené riziko potratu.

Protilátky typu IgG, ktoré sa vytvárajú, ako po prekonaní infekcie, tak po očkovaní, prechádzajú aj na plod, čím ho vedia po narodení chrániť. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa tehotným ženám odporúča dať sa zaočkovať. Tehotenstvo ako také pritom nemá vplyv na vedľajšie účinky, ktoré mali pri tehotných ženách rovnakú formu aj početnosť ako pri netehotných ženách. 

Ako vlastne mýtus o vplyve na plodnosť vznikol? Podľa britského portálu The Conversation pochádza tento mýtus z amerických webstránok, ktoré sa odvolali na tvrdenie európskeho lekára Wolfganga Wodranga, ktorý počas tretej fázy testovania vakcín (2020) vyjadril svoje hypotetické obavy v blogovom príspevku. Tento už medzičasom vymazal, ale v skratke jeho obavy vychádzali z toho, že proteíny v placente majú istú podobnosť so spike proteínom vírusu a prípadné protilátky by sa tak mohli naviazať práve na placentu. Avšak tieto dva druhy proteínov v skutočnosti nie sú dostatočne podobné (iba 0,39% aminokyselinovej sekvencie majú podobných), aby sme niečo také mohli očakávať, čo nám medzi časom už potvrdili aj štúdie. Navyše protilátky sa tvoria aj po prekonaní ochorenia, čo by znamenalo, že aj ženy, ktoré prekonali COVID-19 by zostali v takomto prípade neplodné.

Obávať sa nemusíte ani nepriaznivých dopadov a vplyvov v budúcnosti. Rovnako ako iné vakcíny, aj tá proti ochoreniu COVID-19 je vyvinutá na vytvorenie okamžitej imunitnej reakcie organizmu, a teda vytvorenie protilátok. Zložky vakcíny sa v ľudskom tele rozpadnú do niekoľkých hodín, maximálne dní (preto musia byť vakcíny skladované v chlade). Jediné, čo po nich zostane je spike protein vyprodukovaný našimi bunkami. Tieto telo identifikuje ako cudzorodé a náš imunitný systém si s nimi poradí a odstráni ich z tela nanajvýš do niekoľkých týždňov. Navyše sa ukazuje, že samotný proteín neputuje telom, ale zostáva v okolí miesta vpichu vakcíny

Vplyv ochorenia

Na rozdiel od očkovania, prekonanie ochorenia COVID-19 vplýva na plodnosť negatívne. Pri mužoch bolo zaznamenané krátkodobé zhoršenie kvality spermií. Pri ženách zase prekonanie ochorenia spôsobuje zmeny v menštruačnom cykle. 

Pre tehotné ženy ochorenie predstavuje nespochybniteľné riziko. Doterajšie dáta naznačujú, že u tehotných žien v treťom trimestri a žien po pôrode existuje zvýšené riziko ťažšieho priebehu ochorenia. Samotná infekcia vírusom v skorých týždňoch tehotnosti síce nezvyšuje riziko potratu, môže ale vyvolať zápal placenty a negatívne ovplyvniť vývoj centrálnej nervovej sústavy plodu. V neskorších štádiách gravidity môže spôsobiť trombotické uzávery ciev v placente a tým znížiť zásobovanie plodu. Hoci prenos vírusu z matky na nenarodené dieťa nebol zatiaľ jednoznačne potvrdený, toto riziko zatiaľ nemožno vylúčiť.

Očkovanie a liečba na klinikách ISCARE

Očkovanie je dobrovoľné, a preto ho ani my od našich pacientov nevyžadujeme. Pokiaľ však trpíte chronickým ochorením, jednoznačne vám odporúčame podstúpiť očkovanie ešte pred samotnou liečbou neplodnosti, rovnako ako to odporúča ESHRE.

Žiadne dáta nenaznačujú, že by bolo po očkovaní potrebné s liečbou čakať, avšak odporúčame IVF liečbu, resp. vklad embrya najskôr 14 dní od posledného očkovania. Jednoduchšie povedané: v ďalšom cykle po očkovaní. 

Podstupovať vakcináciu neodporúčame počas samotnej stimulácie, pred odberom oocytov, embryotransferom alebo tesne po ňom. V prípade úspešnej gravidity odporúčame konzultovať očkovanie individuálne so svojím praktickým lekárom alebo gynekológom. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok sa môžete počas vašej konzultácie obrátiť na našich lekárov. 

COVID-19 INFO