Blog

O asistovanej reprodukcii s MUDr. Lenkou Lapides (video)

V spolupráci s portálom modrykonik.sk nahrala naša pani doktorka Lenka Lapides video, v ktorom odpovedá na najčastejšie otázky z poradne na Modrom koníku. Od toho kedy a koho navštíviť ak sa nedarí počať bábätko, cez priebeh liečby, až po natívny cyklus.

Pozrite si video s MUDr. Lenkou Lapides a možno v ňom aj vy nájdete odpoveď na vaše otázky týkajúce sa neplodnosti a asistovanej reprodukcie:

Na začiatku je vždy otázka, kedy je ten správny čas vyhľadať odborníka, prípade za kým ísť. Je to pritom jednoduché – ak sa o bábätko neúspešne snažíte už viac ako rok, je potrebné to začať riešiť. Nemusíte ísť pritom hneď na kliniku asistovanej reprodukcie, ale môžete tento problém začať riešiť s vašim gynekológom, v prípade mužov sa odporúča návšteva urológa. Základné vyšetrenia týkajúce sa plodnosti vám vedia spraviť aj títo špecialisti. Pokiaľ máte záujem o podrobnejšie vyšetrenie, pre návštevu kliniky asistovanej reprodukcie vám stačí zavolať a objednať sa – nepotrebujete výmenný lístok.

Ročná lehota snaženia sa neplatí pre páry, kde má žena viac ako 35 rokov. Keďže plodnosť začína v tomto veku výraznejšie klesať, odporúča sa zbytočne neotáľať a navštíviť odborníka už po pol roku neúspechu. V prípade, že viete o predispozíciách alebo problémoch, ktoré by mohli viesť k neplodnosti, odporúča sa navštíviť kliniku asistovanej reprodukcie v rámci prevencie hneď, aby lekár určil, či má zmysel pokúšať sa o bábätko prirodzenou cestou alebo je nevyhnutná asistencia.

Keďže kliniky asistovanej reprodukcie sa priamo špecializujú na problematiku neplodnosti, sú tu možnosti vyšetrení oveľa väčšie ako u gynekológa či urológa. Dokážeme vykonať nie len väčšiu škálu vyšetrení, ale jednotlivé faktory vyšetriť aj do väčšej hĺbky.

Pri samotnej liečbe sa na klinikách ISCARE vždy snažíme ísť od najmenej invazívnych spôsobov. Často na začiatku pacientov hlavne sledujeme a vyšetrujeme, či sa snažíme podporiť prirodzené počatie. Prvou metódou asistovanej reprodukcie po ktorej sa siaha je inseminácia (IUI). K umelému oplodneniu (IVF) pristupujeme až keď ostatné postupy zlyhali. Samotná liečba IVF prebieha z veľkej časti priamo u pacienta v domácom prostredí, kedy si sám podáva potrebné lieky v podobe injekcií. Na kliniku chodí najmä na pravidelné kontroly a sledovanie. Injekcie obsahujú hormóny, ktoré aktivujú dozrievanie vajíčok. Ide teda o hormóny, ktoré sa bežne v tele vyskytujú aj počas menštruačného cyklu. Rozdiel je, že vďaka ich vyššej hladine dozreje viacero vajíčok naraz, čo je pre umelé oplodnenie potrebné. Samotná stimulácia trvá 10-12 dní.

Následne sa zrelé vajíčka odoberú a v rovnaký deň príde aj partner odovzdať vzorku spermií. V laboratóriu potom dochádza k oplodneniu a to buď štandardnou metódou IVF, kedy embryológ dá do jednej misky vajíčko a vzorku spermií a čaká sa, až sa spermie prebojujú cez obal vajíčka, alebo metódou ICSI. Táto sa využíva v niektorých prípadoch, najmä pri zlej pohyblivosti spermií, a spočíva v zavedení spermie priamo do vajíčka pomocou ihly. Takto vzniknuté embryo sa vloží do inkubátora kde rastie 5-6 dní a počas tejto doby sa pravidelne pozoruje. Ak rástlo optimálne a rast sa nezastavil, vloží sa do dutiny maternice.

Úspešnosť liečby závisí najmä od príčiny neplodnosti a veku, ale vstupuje doň aj množstvo ďalších faktorov. Nie je preto neobvyklé, keď nepodarí bábätko počať hneď v prvom cykle liečby a pár ich musí podstúpiť viac. Platí však, že čím skôr pár vyhľadá pomoc, tým je pravdepodobnosť na skorý úspech vyššia. Pre tých, čo majú obavy z podpornej liečby hormónmi a chceli by sa jej vyhnúť existuje možnosť  tzv. natívneho cyklu. V tomto prípade sa odoberie iba vajíčko, ktoré dozreje počas bežného cyklu. Keďže vajíčko je len jedno, je pravdepodobnosť úspešnej liečby ale oveľa nižšia, keďže embryo sa môže prestať vyvíjať počas inkubácie, prípadne sa nemusí úspešne uhniezdiť. Pri klasickom IVF cykle sa zostávajúce embryá zmrazia a v rámci jedného cyklu je tak možné vykonať viacero vkladov, čo sa pri natívnom cykle nedá.

Ako je to s nákladmi s na liečbu a čo prepláca poisťovňa, je tiež často kladená otázka. V zásade platí, že páry, kde má žena menej ako 40 rokov majú nárok na preplatenie 3 cyklov IVF v plnej výške. Náklady pacienta na liečbu tak spočívajú predovšetkým v poplatkoch za niektoré vyšetrenia alebo špeciálne metódy, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť úspešnosti cyklu. Tieto sú však pri každom páre veľmi individuálne, keďže žiadne dva páry nie sú rovnaké.

Pokiaľ máte ďalšie otázky týkajúce sa neplodnosti, asistovanej reprodukcie alebo by ste mali záujem o vyšetrenie, môžete využiť možnosť bezplatnej a nezáväznej úvodnej konzultácie. Nestrácajte zbytočne drahocenný čas a objednajte sa už dnes.

COVID-19 INFO