Blog

IVF NEWS: Ženská neplodnosť

Pre správne rozhodnutia potrebujeme dostatok informácií a pri riešení problémov s plodnosťou tomu nie je inak. V záplave rôznych informácií na internete od viac či menej anonymných autorov sa však človek ľahko stratí. Preto sme sa spojili s ostatnými klinikami asistovanej reprodukcie na Slovensku pri tvorbe webu zenska-neplodnosť.sk, kde svojimi poznatkami prispievajú priamo špecialisti z jednotlivých centier.

Stránka sa venuje nie len príčinám neplodnosti – vrátane tej mužskej, ale aj možnostiam liečby a okrem článkov tu nájdete aj podcasty na jednotlivé témy. Tie si môžete vypočuť aj na Spotify, Apple podcastoch či Google podcastoch. V treťom dieli z nich bola hosťkou aj naša doktorka Michaela Grossová, ktorá porozprávala podrobnejšie o ženskej neplodnosti.

Hneď v úvode nechýbala definícia neplodnosti, ktorá nám hovorí, kedy sa treba začať znepokojovať a situáciu riešiť s odborníkom. Všeobecne platí, že je to po roku neúspešnej snahy pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku, avšak dôležitým faktorom je aj vek. Neplodnosť je však problémom páru a pri snahe otehotnieť je okrem dobrej životosprávy dôležité, aby si partneri na seba našli pravidelne dostatok času.

Riešeniu neplodnosti nepomáha ani tabuizovanie tejto problematiky, čo mnohých vedie k hľadaniu informácií práve na rôznych fórach, ktoré poskytujú značnú mieru anonymity. Oveľa lepšie je však obrátiť sa na svojho gynekológa.

Neplodnosť môže mať veľa rôznych príčin. Prvou vecou, ktorú by mala každá žena zvážiť, je jej vlastná anamnéza a zdravotný stav. Či už ide o rôzne ochorenia v rodine, z mladosti alebo nepravidelnosť cyklu – všetko sú to pomerne jednoznačné ukazovatele možného problému.

V rámci prevencie sú dobrým základom pravidelné gynekologické prehliadky. Ak plánujeme tehotenstvo neskôr, je dobré sa informovať u svojho gynekológa, či máme predpoklad otehotnieť v plánovanom veku. Gynekológ totižto vie na základe vyšetrení odhadnúť zásobu vajíčok a prípadne upozorniť na hrozbu predčasného ovariálneho zlyhania. Aj v takom prípade, najmä keď žena nemá ešte stáleho partnera, existujú možnosti, ako napríklad Social Freezing – teda nechať si zmraziť vajíčka a poistiť si tak šancu mať dieťa aj neskôr.

Pani doktorka Grossová v podcaste podrobnejšie opíše celú problematiku znižujúcej sa zásoby vajíčok aj spôsobov ako lekári túto zásobu odhadujú. S moderátorkou Bibianou Ondrejkovou sa venovali aj autoimunitným ochoreniam, ale aj plodným a neplodným dňom, ovulácii a anovulácii – teda stavu kedy k ovulácií nedochádza alebo k nej dochádza v abnormálnom čase.

K anovulácií dochádza najčastejšie pri syndróme polycystických vaječníkov, kedy dochádzka problémom s tvorbou hormónov, ktoré následne ovulácií bránia. Keďže ide o hormonálnu poruchu vieme prostredníctvom liečby ovuláciu vyvolať. Tomu či má žena polycystické vaječníky môže napovedať aj to, kedy dostala prvú menštruáciu. Pri polycystických vaječníkoch to býva až po 15 roku. Ďalšími príznakmi sú nepravidelná menštruácia a prejavy zvýšenej hladiny mužských pohlavných hormónov. To sa prejavuje zvýšeným ochlpením, zvýšeným akné, či ľahká nadváha a obezita. A hoci tento názov navodzuje pocit, že sa na vaječníkoch tvoria cysty, v skutočnosti dochádza iba k zoskupeniu folikulov do určitého tvaru. Tento syndróm sa vyliečiť nedá, ale dajú sa liečiť jeho príznaky či vplyv na schopnosť otehotnieť.

Druhým veľmi častým ochorením vplývajúcim na plodnosť je endometrióza. Tá máva dva prejavy: bolesť a/alebo neplodnosť. Liečba opäť prebieha podľa toho, či chce žena otehotnieť alebo sa iba zbaviť bolestivých prejavov. Ide o imunologické ochorenie, kedy sa bunky sliznice maternice dostávajú mimo svoju lokalitu. Deje sa tak počas menštruácie a je to bežné u každej ženy, avšak za bežných okolností sa o bunky endometria mimo maternice postará imunitný systém. Ak sa tak nestane, tieto bunky tu zostávajú a počas menštruácie dochádza ku krvácaniu, čo spôsobuje bolesť. Pri menej závažnom stupni môže dôjsť aj k spontánnemu otehotneniu. Ani endometrióza sa nedá úplne vyliečiť, iba liečiť.

Na záver podcastu zazneli aj menej časté príčiny neplodnosti ako je nepriechodnosť vajcovodov, ktorá je najčastejšie spôsobená zápalmi vajcovodov, alebo onkologické ochorenia a ich liečba. Ak sa vás téma neplodnosti týka alebo vás zaujíma, určite si vypočujte celý diel podcastu, ale aj ostatné diely, či prečítajte články na webe zenska-neplodnost.sk

COVID-19 INFO