Blog

Čo je potrebné vedieť o vplyve ochorení štítnej žľazy na plodnosť

Ak vám bola diagnostikovaná porucha štítnej žľazy, nie ste sami. V skutočnosti sa odhaduje, že u jednej z ôsmich žien sa počas jej života vyvinie porucha štítnej žľazy.

Ochorenie štítnej žľazy môže spôsobiť problémy s hmotnosťou, vypadávanie vlasov, únavu, depresiu či nespavosť. Nesprávna funkcia štítnej žľazy však má vplyv aj na reprodukčný systém, a okrem porúch menštruačného cyklu môže spôsobiť aj problémy s reprodukciou. V niektorých prípadoch sa problémy prejavia až v období tehotenstva.

Tehotenstvo a plodnosť pri poruchách štítnej žľazy

Pretože hormóny štítnej žľazy systematicky kontrolujú metabolizmus, dopad ich nesprávnej funkcie môžeme spozorovať aj v poruchách reprodukcie. Ovplyvňujú aj metabolizmus tzv. steroidných hormónov, ktorých výsledkom sú kolísavé hladiny estrogénov, androgénov a progesterónu. To sa navonok prejaví nepravidelnosťami menštruačného cyklu a poruchou ovulácie. Miera klinických prejavov závisí od závažnosti ochorenia.

Hypertyreóza (hyperaktívna štítna žľaza) a jej vplyv na plodnosť

Ženy s neliečenou hypertyreózou majú zvýšené hladiny estrogénov, čiastočne aj androgénov, majú zvýšenú citlivosť na hormón uvoľňujúci gonadotropíny, čo vedie k zvýšenej hladine luteinizačného hormónu a globulínu viažúceho pohlavné hormóny. Tieto zmeny sa prejavujú predĺžením menštruačného cyklu sprevádzanému silným menštruačným krvácaním. Ovulácia vo väčšine prípadov ostáva zachovaná. Liečba hypertyreózy sa odporúča hlavne kvôli zachovaniu celkového zdravia a vplyvu na vývoj plodu počas tehotnosti. S otehotnením odporúčame počkať 4 až 6 mesiacov po dosiahnutí stabilizácie hladín hormónov štítnej žľazy.

Hypertyreóza počas gravidity

Aktívna hypertyreóza počas tehotenstva je spojená so zvýšeným rizikom potratu, predčasného pôrodu, rozvoja závažnej preklampsie, čo môže viesť až k ohrozeniu života matky. U novorodencov môže viesť k poruchám srdcového rytmu vedúcim k srdcovému zlyhaniu, k nízkej pôrodnej hmotnosti či vzniku strumy, ktorá môže sťažovať dýchanie čerstvo narodeného dieťaťa. Ak je nutná liečba aj počas gravidity, odporúča sa čo najnižšia možná dávka liekov a pravidelné endokrinologické kontroly.

Hypotyreóza (málo aktívna štítna žľaza) a jej vplyv na plodnosť

Nedostatočná funkcia štítnej žľazy spôsobuje poruchy menštruačného cyklu na niekoľkých úrovniach (od hypotalamu cez vaječníky, zmeny v metabolizme estrogénov a progesterónu, až po oneskorenú zrážanlivosť krvi pri menštruácii). Dôsledkom sú dlhé menštruačné cykly spojené s anovuláciou a silným menštruačným krvácaním. Podľa súčasných poznatkov už mierne zvýšenie hladiny TSH (nad 2,5 mU/l) v sére pri zachovanej normálnej hladine T3 a T4 môže byť spojená s nižšou úspešnosťou liečby metódami asistovanej reprodukcie. Dôvodom je krátkodobé navodenie nedostatku cirkulujúcich hormónom štítnej žľazy pri kontrolovanej hyperstimulácii vaječníkov. Rovnako majú zníženú plodnosť aj pacientky s pozitívnymi protilátkami proti štítnej žľaze. Preto sa skríningové vyšetrenie cirkulujúcich hladín hormónov štítnej žľazy odporúča ako jedno z prvých pri vyšetrovaní príčin neplodnosti.

Hypotyreóza a jej vplyv na tehotenstvo

Počas prvých týždňov tehotnosti dochádza k zvýšenej výkonnosti obličiek, čo môže mať za následok krátkodobé zníženie hladiny jódu a cirkulujúcich hormónov štítnej žľazy. Ak tento stav organizmus ženy nedokáže kompenzovať, môže to viesť k poškodeniu plodu prípadne k potratu v ranných štádiách gravidity. Dopyt po hormónoch štítnej žľazy sa zvyšuje s rastúcim tehotenstvom, vďaka čomu sú tehotné ženy so zjavným alebo subklinickým ochorením náchylnejšie k narušeniu funkcie štítnej žľazy. Vzhľadom na to je v SR odporúčané skontrolovať hladinu TSH na začiatku tehotenstva. U žien liečených pred tehotenstvom sa odporúča navýšiť dávku o 25ug levothyroxínu a funkciu štítnej žľazy pravidelne monitorovať.

U žien, ktoré majú protilátky proti štítnej žľaze je dôležité kontrolovať jej funkciu aj po pôrode, pretože do 6 až 12 mesiacov sa môže vyvinúť tzv. popôrodná tyroitída. Ak sa tak stane je nutná substitúcia tyroxínu po dobu nasledujúcich 6 až 12mesicov, v niektorých prípadoch až natrvalo.

Mužská neplodnosť a ochorenia štítnej žľazy

Mužská neplodnosť má mnoho príčin – od hormonálnej nerovnováhy cez anatomické problémy až po genetické defekty. Hormóny štítnej žľazy pôsobia na metabolizmus a prakticky na každý jeden systém v tele u mužov rovnako ako u žien. Ich nedostatočná alebo nadmerná hladina zasahuje aj od endokrinnej osi – hypotalamus – hypofýza – semenníky čím ovplyvňuje kvalitu, počet aj pohyblivosť spermií, má vplyv na hladinu androgénov, funkciu semenníkov, erektilnú dysfunkciu a pokles libida. Poruchy funkcie sú však u mužov oveľa zriedkavejšie. Pri správnej liečbe sa vo väčšine prípadov problémy s kvantitou a kvalitou spermií časom zlepšujú.

Muži s hypertyreózou často trpia zmenami hladiny testosterónu a zvýšenými hladinami estrogénov, čo sa môže prejaviť gynekomastiou, zníženým libidom a erektilnou dysfunkciou, nedosahujú dostatočný počet ani pohyblivosť spermií v spermiograme.

Dopad hypotyreózy u mužov je menej zjavný. Objavuje sa znížená hladina testosterónu a v spermiograme znížený počet a pohyblivosť spermií. Nebezpečná je však nediagnostikovaná hyportyreóza počas mladého veku, v období vývoja, kedy sú následky na plodnosť zväčša trvalé.

Preto, v čase keď si zakladáte rodinu, je dôležité vedieť, ako vaša štítna žľaza funguje, ako môže vplývať na plodnosť a ako sa môžete s prípadným problémom vysporiadať. Ak sa snažíte o počatie už dlhší čas a nedarí sa vám, kontaktujte naše pracovisko a dohodnite si konzultáciu s jedným z našich špecialistov.

COVID-19 INFO