Blog

Aj naši doktori majú Filipa

Neplodnosť už dávno nie je hlavne ženský problém. Čo všetko ju môže spôsobovať a mať na ňu vplyv? Bežné, ale aj celkom netradičné, niekedy až raritné vplyvy, o ktorých mnohí z nás ani netušia, spomenuli v podstate Doktor má Filipa z 10.6. naša pani doktorka Monika Dugátová a embryológ Daniel Masarovič.

Od vplyvov prešli aj na samotnú diagnostiku, na ktorú v našich klinikách ISCARE v Bratislave a Martine kladieme veľký dôraz. Daniel Masarovič nám priblížil, čo všetko sa vyhodnocuje pri spermiograme a aké rôzne defekty sa pri spermiách vyskytujú. Vedeli ste napríklad, že spermia môže mať aj dve hlavičky?

O samotnej liečbe neplodnosti a jej priebehu zase porozprávala viac pani doktorka Monika Dugátová. Napriek často zaužívanej mylnej predstave, liečba neplodnosti nespočíva len v umelom oplodnení. To je často až poslednou možnosťou a vo väčšine prípadov mu prechádzajú jednoduchšie formy asistencie, ako je plánovaný pohlavný styk, liečba výživovými doplnkami či hormonálna liečba alebo inseminácia (IUI). V závislosti od výsledkov vyšetrení a diagnostiky sa vždy postupuje od najjednoduchších možných metód asistovanej reprodukcie až po tie komplikovanejšie akou je IVF.

Naša klinika však okrem asistovanej reprodukcie ponúka aj možnosti jej plánovania. Čo robiť ak nemáte partnera, ale biologické hodiny sa odmietajú zastaviť? A čo ak vás čaká onkologická liečba a chcete alebo sa potrebujete pred ňou poistiť? Mrazenie vajíčok aj spermií je bežnou praxou aj u nás. Preto nemohlo chýbať aj pár slov o nich.

Samozrejme, že okrem vážnejších tém nemohli na odľahčenie chýbať ani nejaké tie bizarnosti, či už pri odberoch spermií, alebo samotnej liečbe. Veď čo spraviť s párom, kde žena je letuška a muž pilot a zosúladenie časových harmonogramov potrebné pre úspešné počatie je len ťažko realizovateľné? Povolaní, kde sa zišla malá asistencia našej kliniky sa pritom nájde viac.

O polycystických vaječníkoch sme si čo to povedali v našom nedávnom článku o vplyve obezity na plodnosť. O tom, že je to častým problémom, s ktorým sa na klinike stretáme sa preto pani doktorka nezabudla zmieniť ani v tomto podcaste. Vedeli ste však, že obezita je iba jedna z príčin, ktorá k nim môže viesť, a že s polycystickými vaječníkmi sa k nám dostávajú aj pacientky štíhle ako prútik?

Na záver sa samozrejme nemohla nespomenúť aktuálna téma Covidu a očkovania proti nemu. Preto ak vás ktorákoľvek z týchto tém zaujala, určite si vypočujte túto epizódu podcastu Doktor má Filipa. Nájdete ju na všetkých hlavných podcastových aplikáciách ako sú Spotify, Podbean, Google podcasty, Apple podcasty ale aj mnohých iných.

COVID-19 INFO